Zimní zahrada po celý rok: Jak si vybrat zařízení a nábytek?

odpočinek v zimní zahradě

 

 

 

Sníte o zimní zahradě, ve které byste si mohli celoročně užívat výhledů na zeleň a pozorovat změny ročních období? Poradíme vám, jak si tento sen splnit a jak vaši novou část domu zařídit.

 

Nenechte se zmýlit názvem. Zimní zahrada nemusí být využívána jen během nejchladnějších měsíců roku. Radost vám může dělat nonstop a poskytnout vám útočiště během deštivých dnů i během těch slunečných. Je skvělým propojením domu se skutečnou zahradou a pokud se vám skutečně podaří, budete v ní trávit čas raději než ve vašem obýváku.

 

Proč si postavit zimní zahradu?

 

Pokud ještě nejste pevně rozhodnuti, že zimní zahrada je to, co potřebujete, možná vás přesvědčí následující argumenty. Jaké benefity vám tedy přinese zimní zahrada?

 

  • Možnost „využívat” zahradu celoročně – v podstatě si ze zahrady ukrojíte malou část, kterou zasklíte. Sice se oberete o kousek zeleně či terasy, ale zato se budete moci tím zbytkem kochat bez přestávky.
  • Vytvoření relaxačního místa - v zimní zahradě si budete moci užívat slunečné i deštivé chvíle při kávičce, knize či dobrém jídle. Ohromíte jí i všechny návštěvy.
  • Ušetříte na topení – není to pravidlo, ale při kvalitní výstavbě zimní zahrady můžete díky slunečním paprskům pronikajícím do domu ušetřit na vytápění.
  • Místo pro vaše rostlinky – v zimní zahradě můžete umístit nejen pokojovky, ale také venkovní rostliny, které v chladných měsících potřebují více tepla.

 

zahrada v zimě

 

Jak začít s výstavbou zimní zahrady?

 

Je mnoho způsobů, jak zrealizovat zimní zahradu. Šikovnější mistři to zvládnou i svépomocí koupí hotové konstrukce či vhodného materiálu, méně zkušení by měli nechat výstavbu na profesionály. Konstrukce zimní zahrady může být zhotovena z různých materiálů. Které se využívají nejčastěji?

 

Hliník 

 

Konstrukce z hliníku patří mezi nejlevnější možnosti. Potěší však dobrou odolnost vůči povětrnostním vlivům, trvanlivostí či nízkou hmotností. Hliník si můžete pomocí nátěru přizpůsobit designu vašeho bydlení. Nevýhodou však může být kroucení materiálu či labilnost konstrukce. Na trhu jsou k dispozici již hotové konstrukce, které si doma v podstatě jen poskládáte.

 

zimní zahrada u domu

 

Dřevo

 

Zimní zahrada ze dřeva patří k dražším variantám, ale pomůže vám vytvořit hřejivou a útulnou atmosféru. Její výstavbu byste měli nechat na experta. Pokud si však sami troufáte a máte zkušenosti s podobnými projekty, s vhodným materiálem si můžete postavit zahradu na míru vašim představám. Počítejte však s vyšší cenou a kratší životností. Dřevo je sice pevné, ale je náchylnější vůči povětrnostním vlivům.

 

Zdivo

 

Tou nejodolnější zahradou je jednoznačně zděná. Při její výstavbě však budete opět potřebovat odborníka nebo zkušenosti se zednickými pracemi. Takovou zahradu oceníte zejména v zimě, jelikož je možné ji zateplit a pobyt v ní tak bude příjemnější. Díky tomu také můžete ušetřit za vytápění. Nevýhodou však může být vyšší cena za výstavbu zahrady.

 

Neoddělitelnou součástí každé zimní zahradě je také její zasklení. I zde existuje několik možností – můžete zvolit polykarbonát, jednoduché, dvojité či bezpečnostní sklo. Je především nezbytné zajistit správné větrání, abyste předešli nadměrné vlhkosti, rosení či únikům tepla. Doporučuje se také instalace podlahového vytápění či umístění topných těles.

 

Tip!

 

Máte-li doma terasu, je snadné přeměnit ji na zimní zahradu. Stačí ji celou, nebo jen její část, zasklit. Dnes již lze na ní umístit posuvné dveře/stěny či střechu, což umožní variabilně měnit prostor na terasu a zimní zahradu. Taková výstavba na míru však může být finančně nákladnější. Alternativou k zimní zahradě může být také pergola, která vám však zajistí jen ochranu před deštěm či větrem a v zimních měsících si ji neužijete.

 

zimní zahrada na terase

 

Jak zařídit zimní zahradu?

 

Pokud už máte promyšlenou konstrukci zimní zahrady, je na čase začít uvažovat nad ostatním vybavením.

 

Podlaha 

 

Další položkou hned po konstrukci a zasklení je právě podlaha. Opět máte několik možností. Tou nejoblíbenější a nejpraktičtější je keramická dlažba. Je odolná, trvanlivá, snadno se čistí a dobře udržuje teplotu. Oblíbená je také laminátová podlaha, kterou můžete docílit plynulého přechodu např. z obývacího pokoje. Také se dobře udržuje a je trvanlivá.

 

Méně praktická a zároveň dražší je dřevěná podlaha. Vyžaduje náročnější péči, ale mnozí na ni nedají dopustit. Nejlevnější možností je vinylová podlaha, známá také jako linoleum, která však může působit méně kvalitním dojmem. Ekonomickou, praktickou a stylovou možností jsou také dekorační dlaždice ze dřeva či terakoty, které naleznete v našem e-shopu.

 

Při výběru podlahy také uvažujte nad tím, zda pod ni neumístit podlahové vytápění. Kromě stabilní teploty i v zimě vám pomůže udržet ideální vlhkost bez rosení. Alternativou může být kvalitní ohřívač.

 

Nábytek

 

Nyní je načase začít vybírat vhodný nábytek. Tady už je prostor pro vaši fantazii a vkus, pravidla jsou totiž minimální. Pokud jste se rozhodli pro zděnou zimní zahradu nebo víte, že teplota a vlhkost se přiblíží k běžným interiérovým hodnotám, máte téměř neomezený výběr z jakéhokoli interiérového nábytku. Pokud jste se však rozhodli pro levnější konstrukci a v zimních měsících předpokládáte nižší teploty či vyšší vlhkost, zvolte odolný nábytek.

 

Vybírejte tedy z exteriérových typů nábytku, vyrobených například z umělého ratanu, hliníku, jiného kovu či vhodně ošetřeného dřeva. Přistupujte k vaší zimní zahradě podobně jako k terase a zvolte vybavení, které odolá povětrnostním vlivům. Zároveň vás odmění praktičností, trvanlivostí, snadnou údržbou a také přijatelnou cenou. V naší nabídce naleznete spoustu pěkných designových kousků. Vybírejte podle velikosti zahrady, oblíbeného materiálu, preferovaného designu či cenového rozpočtu.

 

Nezapomeňte také na vhodné zahradní doplňky, které se vám mohou sejít.

 

nábytek do zimní zahrady

 

Rostliny

 

V neposlední řadě je třeba zmínit i zeleň. Vždyť co by to bylo za zahradu bez ní? Opět zde však záleží na předpokládané teplotě, vlhkosti a množství slunce ve vašem prostoru. Při nákupu rostlin proto nevybírejte jen očima, ale zamyslete se nad tím, co která rostlinka potřebuje. Pokud nemáte mnoho zkušeností s pěstováním rostlin, opět se poraďte s odborníkem, např. v zahradním centru.

 

Na zahrádce můžete umístit pokojové rostliny a v zimě i ty venkovní, které by v exteriéru zmrzly. Skvěle se v ní budou vyjímat závěsné květináče s převislými rostlinkami i menší keře a stromky, jako například oleandry či citrusy. Pro dosažení tropické atmosféry můžete umístit také palmy, kaktusy či sukulenty. Zimní zahrada vám může částečně nahradit i skleník a v chladných měsících ji využijete na vaše zahrádkářské hobby.

 

květiny v zimní zahradě

 

Držíme vám palce při splnění vašeho snu a přejeme mnoho příjemných chvil ve vaší zimní zahrádce. :)