Skleník nebo fóliovník? Porovnali jsme pro vás výhody a nevýhody obou
Chtěli byste posunout vaši vášeň pro pěstování na nový level a pokukujete po sklenících a fóliovnících? Pokud ještě nemáte jasno v tom, které řešení zvolit, jste na správném místě. V následujícím článku vám totiž pomůžeme s rozhodováním a srovnáme obě možnosti.
Zahrádkářská sezóna trvá v Česku přibližně od března do října, což je dostatečný čas na to, abyste si zasadili a posbírali vše, na co máte chuť. I během sezóny však může být počasí proměnlivé a dokáže překvapit mrazíky či rekordními vedremi, ale také střídáním sucha a mokra. Chcete-li své rostlinky ochránit před výkyvy počasí a zároveň si prodloužit zahrádkářskou sezónu, pomůže vám skleník či fóliovník.
Co mají skleník a fóliovník společného?
Obě řešení byla vyvinuta k tomu, aby zjednodušila pěstování a vytvořila stabilní a optimální klima pro vaše rostliny a plodiny, které tak dokážete vypěstovat mnohem rychleji a kvalitněji. Skleník či fóliovník vám a vašim rostlinám zajistí zejména:
- optimální teplotu,
- optimální vlhkost,
- optimální světelné podmínky,
- ochranu před nepřízní počasí,
- ochranu před postřiky z okolí,
- ochranu před škůdci,
- lepší úrodnost,
- rychlejší růst,
- prodloužení pěstitelské sezóny.
Jak můžete vidět, těch benefitů je požehnaně bez ohledu na to, pro které řešení se rozhodnete. Přesto je dobré znát i jejich rozdíly a výhody či nevýhody. Každému totiž vyhovuje něco jiného a každý má odlišná očekávání.
Jaké jsou mezi skleníkem a fóliovníkem rozdíly?
Abychom vaše rozhodování usnadnili, rozhodli jsme se porovnat zejména vlastnosti, ve kterých se mohou tato dvě řešení více či méně rozcházet a které mohou při koupi či následném používání zavážit. Tady jsou ty nejdůležitější z nich:
Cena
Pro mnohé je kupní cena stále tím nejdůležitějším atributem a hledají co nejlevnější řešení, která mohou mít hned a bez zdlouhavého šetření. V tom případě jednoznačně vyhrává levnější fóliovník, který dokážete v menších rozměrech pořídit již za pár stovek korun. Za jeho nižší cenou samozřejmě stojí levnější materiál a jednodušší konstrukce. Pro srovnání ceny skleníků se pohybují ne v stovkách, ale tisících korun.
Životnost
Cena a použitý materiál jdou ruku v ruce s životností. Zřejmě už tušíte, že zde vyhrává skleník, který se vám za svou cenu odvděčí dlouhými léty služby. Použité materiály, jako jsou sklo, polykarbonát, hliník či ocel, jsou trvanlivé a kvalitní. Celá konstrukce je těžší a pevnější. Skleník tak dokáže déle odolávat povětrnostním vlivům a při správné péči sloužit i desítky let. Neznamená to ovšem, že fóliovník vám odejde po jedné sezóně. Při správné údržbě jej můžete používat i 5 či více let.
Estetika
Potrpíte-li si na estetickou stránku a hledáte řešení, které vaší zahradě dodá romantickou venkovskou atmosféru, zřejmě nejvíce oceníte „starý dobrý” skleník. Nejvěrněji samozřejmě vypadá, když je postaven z poctivého skla, ale jde také o nejdražší variantu. Polykarbonát už působí o něco méně elegantně, ale stále jde o velmi pěkné a stylové řešení. Od fóliovníků však podobné estetické vlastnosti neočekávejte. Zde vyhrává zejména praktičnost a funkčnost.
Mobilita
Mnozí zahrádkáři ocení vyšší flexibilitu a mobilitu, ve které jednoznačně vede fóliovník. Disponuje lehkou a přenosnou konstrukcí, kterou můžete kdykoli přesunout nebo složit a odložit na další sezónu. Tato vlastnost se vám může hodit i v případě, že reorganizujete zahradu, stěhujete se nebo jste jen přišli na to, že vybrané místo pro fóliovník nebylo ideální (např. kvůli světelným podmínkám). Naopak se skleníkem až tak lehce nepohnete.
Délka sezóny
Skleník i fóliovník vám pomohou prodloužit zahrádkářskou sezónu, ale skleník je v tom určitě větší pomocník. Dokáže totiž lépe odolávat mrazům, má lepší tepelně izolační vlastnosti a lze jej také vytápět. Se sázením tak můžete klidně začít už v zimě nebo si můžete vypěstovat i exotické rostliny a plodiny. Narozdíl od skleníku vám fóliovník pomůže prodloužit sezónu jen o pár týdnů. Stále však zaručí lepší podmínky než kdybyste ho neměli.
Instalace
Možná vás bude zajímat i to, jak náročná je instalace obou řešení. V případě skleníku vám zřejmě bude muset pomoci odborník. Zpravidla skleník vyžaduje i výstavbu podezdívky, což však zvládne nejeden šikovný mistr. Fóliovník si oproti tomu jednoduše postavíte sami, neboť se jedná o lehkou a přenosnou konstrukci potaženou fólií. Znamená to, že v jednoduché instalaci jistě vyhrává fóliovník.
Věříme, že teď už jste o něco chytřejší a vaše rozhodování o koupi skleníku či fóliovníku bude snazší. V našem e-shopu naleznete mnoho variant a velikostí, ze kterých si vybere opravdu každý. Máte-li přece jen další otázky a potřebujete pomoci s výběrem, neváhejte nás kontaktovat.