Garance doručení do Vánoc při objednávkách uskutečněných do 19.12.2024 12:00 hod.

Jak na pěstování zeleniny ve skleníku krok za krokem

Čerstvá rajče, paprika nebo jiná plodina z vaší zahrady už nemusí být ničím výjimečným ani během chladnějších měsíců. Díky skleníku můžete sázet plodiny téměř po celý rok. Jeho decentní konstrukce umožňuje regulovat teplotu a vlhkost vzduchu. Je odolná vůči různým povětrnostním podmínkám, což je pro rostliny velmi důležité. V článku vám poskytneme několik užitečných rad, jak pěstovat ve skleníku a které postupy je třeba dodržet, abyste na konci vegetačního období byli spokojeni s vaší úrodou. 

Příprava skleníku 

Před zahájením pěstování je třeba, abyste si důkladně připravili půdu. Půda by měla být dobře odvodněná a bohatá na živiny. Pokud budete rostliny pěstovat v květináčích nebo v zahradních boxech, bude pro vás snazší regulovat vlhkost a teplotu. Důležité je mít na paměti, že ve skleníku může být velmi horko, proto je třeba udržovat teplotu tak, aby se rostliny nepřehřívaly. Nezapomeňte také skleník dostatečně větrat. 

Rostliny by se měly pravidelně kontrolovat a hnojit, jinak hrozí nedostatek živin a vody. V případě, že by se vyskytly nějaké problémy, jako například nemoci nebo škůdci, je nutné rychle zasáhnout. Takto se vyhnete nechtěné ztrátě vzácné úrody.

 Vysazování zeleniny 

Zásady pěstování ve skleníku 

Vhodné místo 

V případě, že jste se rozhodli zajistit si zahradní skleník nebo zahradní fóliovník, v první řadě je třeba zvolit vhodné místo na vašem pozemku. Skleník by měl být umístěn tam, kde je dostatek slunce a kde není moc větrno. Nezapomínejte na dobrou izolaci, aby se udržovala vysoká teplota. 

Dobrá termoregulace 

Dobrým větracím systémem by se měla dát teplota regulovat, aby byla vhodná pro konkrétní plodiny. Takto si umíte zajistit optimální mikroklima pro rostliny a zlepšit si celkovou kvalitu úrody. 

Hnojení 

Rostliny je důležité pravidelně kontrolovat, zavlažovat a hnojit, přičemž nezapomeňte zkontrolovat příslušný návod od hnojiva, aby byl jeho poměr správný a neuškodili jste tak plodinám. Nástrahou pro každého pěstitele jsou škůdci a různé rostlinné choroby, proti kterým se umíte bránit pravidelnou kontrolou, ošetřením a včasným odstraněním. 

Vhodné plodiny 

Při pěstování zeleniny ve skleníku by se měly plodiny vybírat tak, aby se dobře přizpůsobily jeho podmínkám. A jelikož je možné pěstovat rostliny téměř po celý rok, je třeba přemýšlet o tom, jaké plodiny budete pěstovat v jednotlivých obdobích.

 Zelenina ve skleníku 

Výhody pěstování ve skleníku 

  • Pěstování celoročně – velkou výhodou při pěstování ve skleníku je hlavně to, že jej můžete využívat téměř celoročně, což znamená, že můžete mít přístup k čerstvým plodinám skoro po celý rok. Skleník chrání rostliny před nepříznivým počasím, jako jsou například silné deště, mrazy nebo velké teplotní rozdíly. To, že si umíte kontrolovat klima, tedy teplotu, vlhkost a světlo, vám umožňuje pěstovat i takové plodiny, které by jinak nemohly přežít v našem klimatickém pásmu.
  • Větší úroda – jelikož při pěstování zeleniny ve skleníku umíte kontrolovat klimatické podmínky, může vám to přinést větší úrodu, v porovnání s pěstováním na otevřeném poli. Také vám takové pěstování umožňuje lepší kontrolu nad škůdci a nemocemi. Vaše plodiny tak budou neustále v bezpečí.
  • Flexibilita – skleníky mohou velmi efektivně využívat prostor, což umožňuje pěstovat plodiny, i když máte málo místa. A pokud nechcete pěstovat plodiny tradičně v půdě, můžete používat různé metody pěstování, jako například hydroponní pěstování, které umožňuje využívat vodu a živiny efektivněji.

 Hydroponní pěstování

Nevýhody pěstování ve skleníku 

  • Vstupní investice – skleník vyžaduje vstupní náklady na vybudování a údržbu. Abyste si mohli postavit vhodný skleník na vaší zahradě, bude pro vás zapotřebí zakoupit si konstrukci. A následně ji osadit na vámi zvolené místo.
  • Energetické náklady – i když je teplota v chladnějších měsících vyšší ve skleníku než venku, stále je třeba udržovat a regulovat optimální teplotu a vlhkost. Tato termoregulace může být někdy nákladná. 

Skleník nebo fóliovník? 

Pokud se neumíte rozhodnout jestli si na zahradě postavíte skleník nebo fóliovník, pojďte se s námi podívat na jejich porovnání. 

Skleníky 

Skleníky jsou často robustnější a trvanlivější než fóliovníky a mohou být vhodné pro dlouhodobé a intenzivní pěstování. Často poskytují lepší termoregulaci a ochranu před větrem a deštěm. K dispozici máte na výběr polykarbonátové nebo hliníkové skleníky. 

Fóliovníky 

Fóliovníky jsou většinou méně nákladné a jednodušší na výstavbu a údržbu než skleníky. Poskytují lepší kontrolu nad klimatem a vlhkostí, což může být výhodné pro určité druhy rostlin. 

Zvažte proto své konkrétní potřeby a požadavky, jako například typ rostlin, které chcete pěstovat, velikost plochy, kterou máte k dispozici, a vaše rozpočtové možnosti. Potom se rozhodněte pro tu možnost, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

 Skleník a fóliovník