Živý plot: Jednoduchý způsob, jak mít v zahradě více zeleně

Čas strávený v přírodě člověka naplní energií, pohodou a dobrým pocitem. Určitě byste si chtěli navodit příjemnou atmosféru přírody, aniž byste museli jít daleko od své zahrady. Dá se to velmi jednoduše, stačí si vysadit živý plot a vaše zahrada bude obohacena zelení. V článku vám poradíme, jaké okrasné dřeviny použít na živý plot a jak si jej vysadit. 

Jaké dřeviny použít na živý plot? 

Existuje mnoho dřevin, které jsou vhodné k vypěstování živého plotu. Některé jsou zelené po celý rok, jiné jsou opadavé. Vybrat si můžete z jehličnatých nebo listnatých okrasných dřevin a existují i odrůdy, které se vám nádherně zbarví například do červena. 

Okrasné dřeviny 

  1. Ptačí zob - je to poloopadavý keř, který má lesklé, tmavě zelené listy. Jeho květiny jsou bílé a kvetení v létě tento keř oživí. Tmavě modré bobule tvoří jeho plody a jsou potravou hlavně pro ptactvo. Této dřevině se daří na slunném a polostinném místě. Vůči suchu a chladu je poměrně odolná.
  2. Zimostráz – stálozelený keř, kterému se u nás dobře daří. Jeho listy jsou kožovité a lesklé, většinou tmavozelené barvy. Zimostráz je oblíbený jako okrasná dřevina díky svému hustému a dobře tvarovatelnému růstu. Vytvořit si můžete různé kulové a jiné zajímavé ozdobné tvary.
  3. Červínka – patří také k neopadavým dřevinám. Známá je díky svým lákavým, do červena zbarveným výhonkům. Její listy jsou lesklé a mohou být v různých odstínech zelené a červené. Květy červenky jsou malé, růžové nebo bílé a mění se na oranžové, červené nebo tmavkasté plody. Tyto keře jsou odolné a snadno se pěstují. Mají rádi slunce nebo polostín a lehce propustnou půdu.
  4. Cypřiš – je rychle rostoucí živý plot z jehličnaté dřeviny, který je celoročně zelený. Má štíhlý, špičatý tvar a dobře se tvaruje. Nádherně vynikne, když je vysazen v odstupech, ale i na hustě jako živý plot. Daří se mu v dobře odvodněné půdě.
  5. Tuja – je asi neznámější okrasná dřevina v našich končinách. Vzhledem ke svým vlastnostem se stala jednou z nejoblíbenějších rostlin v zahradách a krajinném designu. Dokáže poskytnout nejen dekorativní hodnotu, ale i funkční vlastnosti, jako jsou ochrana před větrem a zvukem.

 Ptačí zob, zimostráz, červenka, cypřiš, tuja 

Jak vysadit živý plot?

V několika bodech vám popíšeme, jak vysazovat okrasné dřeviny: 

  • Připravte si půdu – alespoň 30 cm na obou stranách prostoru, kde budete živý plot vysazovat, si odstraňte veškerý plevel. Kolečka nebo zahradní vozík vám skvěle poslouží.
  • Vykopejte si jarek – pak vidlemi propíchejte půdu i po stěnách jarku, aby se kořeny mohly usadit. Příkop by měl být přibližně dvakrát tak široký jako kořenový systém dřevin.
  • Obohaťte půdu o živiny – hnojení přizpůsobujte ročnímu období a samozřejmě typu okrasných keřů, které jste si zvolili pro výsadbu živého plotu. Můžete použít granulové nebo tekuté hnojivo, důležité je však držet se návodu a půdu nepřehnojit.
  • Zalévejte – předtím, než ozdobné keře zasadíte, zavlažte je. Zahradní hadice, vám pomůže vodu dopravit kamkoli na vašem dvoře. Také předpřípravný jarek naplňte vodou a nechte vstřebat (voda je tajemstvím úspěchu). Holé kořeny je dobré před výsadbou nechat stát v kbelíku s vodou alespoň hodinu.
  • Dodržujte odstup – při výsadbě dbejte na to, aby dřeviny měly od sebe dostatečný a rovnoměrný odstup. Také je důležité vysazovat keře ve stejné hloubce.
  • Zpevněte půdu – vykopanou zeminu shrňte zpět a udupáním odstraňte vzduchové bubliny. Uchráníte tak okrasné keře před případným mrazem.
  • Opět zalévejte – každou jednu okrasnou dřevinu zalijte přibližně 10-15 litry vody. Pokud jsou dřeviny vyšší než 1 metr, dopřejte jim ještě více vody.
  • Zakryjte půdu – můžete použít např. mulčovací kůru jako ochranu před plevelem. Napomůžete i ke snížení ztráty vody z půdy. 

Váš nový živý plot bude takto dobře zavlažován, dokud si celkově nevytvoří kořenový systém. Snažte se udržovat prostor kolem živého plotu bez trávy a plevele alespoň 2 roky. Určitě se vám odvděčí.

Sázení živého plotu