Péče o trávník po zimě: Připravte jej na novou sezónu
Krásný zelený, takzvaný americký nebo fotbalový trávník už dávno není nic výjimečného ani v našich končinách. Stal se neoddělitelnou součástí naší zahrady. Rádi po něm běháme na boso, hrajeme si různé hry nebo na něm jen tak odpočíváme. Svěží povrch nádherně doplňuje exteriér domu a květiny kolem krásně vyniknou. Avšak pěkně upravený a zdravý trávník vyžaduje určitá ošetření, a to zejména po zimě. O tom, jaká je správná péče o trávník po zimním období a jak ho probrat k životu a připravit na novou sezónu vám článku krok po kroku vysvětlíme.
Čištění trávníku
Údržba trávníku po zimě je velmi důležitá. Jelikož odpočíval, potřebuje doplnit živiny a upravit vzhled. Aby byl atraktivní, krásně zelený a zdravý, první věc, kterou je třeba udělat v nové jarní sezóně je vyčistit jej. Znehodnocují ho nánosy listí, větviček a plevelu. Musí být odstraněny i jejich kořeny, aby se vám dále nerozmnožovaly. Zahradní vozíky nebo kolečka, vám jistě budou dobrým pomocníkem pro jejich sběr a převoz. Péče o trávník je důležitá, protože nečistoty mohou uvíznout ve vaší sekačce a také zabraňují absorpci hnojivům. Shrabování napomáhá správnému proudění vzduchu v půdě a přebírá váš trávník k životu do nové sezóny.
Hnojení trávníku
Pro trávník je velmi důležité, aby zůstal zelený, hlavně na jaře a tím pádem i po celou sezónu. Když je trávník přečištěný, přehnojte jej pomocí kvalitního hnojiva. Dopřejte půdě novou jarní vitalitu. Většinou je trávu třeba obohatit o dusík, který podporuje růst. Nebo o fosfor, ten se zase stará o růst a vývoj kořenů. Popřípadě draslík, který je zodpovědný za odolnost vůči chorobám. Pokyny výrobce si důkladně přečtěte, abyste použili správný poměr a dosáhli optimálního výsledku. Pro aplikaci hnojiv se používají dva hlavní nástroje: rozmetadla trávníku na pevná hnojiva nebo postřikovače trávníku na tekutá hnojiva.
Kosení trávníku
Vaše péče o trávník pokračuje postupným kosením trávníku. V oblasti s chladnějším klimatem by se mělo první kosení provádět v dubnu nebo v květnu, zatímco v oblastech s teplejším klimatem by mělo být provedeno dříve, tedy v březnu. Tehdy, když už půda není zamrzlá a jarní mrazy už nejsou vůbec očekávány. Ujistěte se, že nastavení akumulátoru a nožů jsou správná, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku. Nezapomeňte také provést upravení na okrajích trávníku, které mohou dodat krásnější vzhled. Trávu nenechte moc vyrůst, protože se může zpomalit růst kořenů. Lepší je, pokud trávu budete kosit každých pět dní a udržovat ji ve výšce cca 5-10 cm. Takto se váš trávník stane hustší a zdravější.
Provzdušnění trávníku
Po zimě se zamrzlá půda opět probrala k životu a je třeba jí dopřát další ošetření. Určitě se vám odvděčí, pokud ji provzdušníte. Tímto způsobem úpravy trávníku z něho odstraňujete drobné nečistoty, které uvolňují půdu a umožní tak kyslíku, vodě a živinám dostat se hlouběji ke kořenům. Trávník je vhodné provzdušnit nejen na začátku sezóny, ale i na podzim, abychom mu dodali novou energii. Napomohou vám k tomu válce na trávník, provzdušňovací hrábě nebo ruční vertikulátory.
Zalévání trávníku
Pro završení údržby trávníku po zimě je důležité jeho zavlažování. Nezapomeňte, že množství by mělo být určeno počasím a typem trávníku. Prospěšné pro trávník je hloubkovější a střídmější zalévání. Tím pádem i kořeny, které se zarývají hlouběji do půdy, stanou odolnějšími. A právě oni jsou zodpovědné za vitalitu vašeho trávníku. Takové pravidelné zavlažování vám zajistí zahradní hadice nebo si pořiďte zavlažovače pro větší pohodlnost.
V nadcházející jarní sezóně nezapomeňte na všechny zmíněné kroky, které vám pomohou váš trávník udržet zdravý a zelený. Jak jsme vám poradili, precizní vyčištění, kvalitní hnojení, správné kosení, neodmyslitelné provzdušnění a samozřejmě dostatečné a pravidelné zavlažování jsou důležité kroky pro péči o trávník. Pokud je nepodceníte, určitě se vám trávník odvděčí svou sytou a svěží barvou.