Tipy, jak jednoduše vyčistit kalnou či zelenou vodu v bazénu

dítě a pes v bazénu

 

 

 

Zakalená, páchnoucí či netypicky zbarvená voda v bazénu není ani lákavá, ani prospěšná pro naše zdraví. Pokud na své zahradě bojujete právě s tímto problémem, poradíme vám, jak jej účinně vyřešit.

 

Kdo by si nechtěl užívat léto relaxováním ve vlastním bazénu? Koupě bazénu dnes již nemusí být nákladnou záležitostí a v případě, že nemáte příliš vysoké nároky, bazén můžete mít již za pár tisíc korun. Mnohem nákladnější však může být jeho samotný provoz. Voda už dnes nestojí pár korun a na napuštění bazénu jí budete potřebovat opravdu hodně. I proto se vyplatí udržet ji čistou co nejdéle.

 

Co vám k čistotě pomůže? Kvalitní bazénová filtrace, bazénová chemie, pomůcky pro mechanické čištění a další vychytávky, které vám prozradíme. Váš bazén vyžaduje pravidelnou péči, kterou se nevyplatí zanedbávat. Odměnou vám jinak nebude příjemně osvěžující koupání, ale zapáchající a nevábně působící voda, která bude lákat nanejvýš tak vašeho pejska.

 

špinavé stěny bazénu

 

Základ čistoty

 

Absolutním základem hygienického koupání je, aby byl váš bazén čistý ještě před jeho napuštěním. Pokud jste si pořídili nový, nemáte moc co řešit. Pokud jej však již máte pár sezón, bude nutné důkladné vyčištění po sezóně nebo před sezónou (závisí na typu bazénu a uskladnění). Je třeba odstranit vápenaté usazeniny, mastnotu a hrubé nečistoty. Následně použijte bazénový čistící prostředek a kartáč, který nepoškrábe jeho dno a stěny. Vše důkladně smyjte pomocí hadice a vody. Voilà, váš bazén je připraven.

 

pH vody

 

Bazén bez vody je jako váza bez květin, proto můžete pokračovat jeho naplněním. Pokud přitom používáte vodu ze studny či přírodního zdroje, budete potřebovat upravit chemické složení a pH vody. To zabrání tvorbě nadbytečných usazenin ve vodě a na povrchu bazénu. Vhodné je proto změřit kyselost pomocí pH metru či testovacích papírků a upravit jej přidáním kyselého či zásaditého přípravku (pH plus / pH minus). Ideální pH bazénové vody je v rozmezí 7,0 až 7,4 (někdy se uvádí také větší rozmezí 6,8 až 7,6).

 

Při vyšší hodnotě pH než 7,4 dochází k tvorbě vápenatých usazenin a snižování účinnosti chlóru. Indikátorem je často mléčně zbarvená voda. Při nižší hodnotě pH než 7,0 zase může docházet ke korozi kovových částí bazénu a poškozování povrchu. Obě výchylky od ideálního pH také způsobují podráždění, ať už pokožky nebo očí. Je proto na místě pravidelně tyto hodnoty kontrolovat, a to ideálně alespoň jednou týdně.

 

přípravky na čištění bazénu

 

Čistota a dezinfekce vody

 

Dlouhodobě čistou a kvalitní vodu také docílíte přidáním chlorových tablet. Zajistí dezinfekci vody a zabrání tvorbě řas a bakterií. Jejich indikátorem často bývá zelená, hnědá či zapáchající voda. Při použití chloru si vždy důkladně přečtěte dávkování a nepřehánějte to s ním. Jeho přebytek totiž může způsobit vysušení a podráždění očí a pokožky. Chcete-li se chlóru vyhnout úplně, například kvůli citlivosti, alternativou mohou být bezchlorové přípravky na bázi aktivního kyslíku či algicidních látek (proti vzniku řas). Užitečnými prostředky jsou také tzv. projasňovače vody, které zajistí vločkování nečistot a jejich jednodušší odstranění.

 

Filtrace vody

 

Pokud máte jen nafukovací či dětský bazén, možná jste se rozhodli obejít bez bazénové filtrace. Připravte se však na pravidelnou výměnu vody a její rychlé znečištění. Jen s pomocí filtrace docílíte opravdu dlouhodobě čisté vody a ušetříte také na provozu bazénu. Standardním typem je již dnes písková filtrace, která dokáže díky jemným zrnkám písku zachytit i drobné nečistoty. Méně kvalitním typem je kartušová filtrace s filtrační vložkou, která je sice levnějším řešením, ale dokáže zachytit jen hrubší nečistoty.

 

špinavá voda v bazénu

 

 

Mechanická údržba

 

Každá zahrada skrývá mnoho zdrojů znečištění. Jsou jimi jakékoli rostliny, zejména stromy, ze kterých opadává listí či jehličí. Netřeba zapomínat na hlínu, prach, hmyz, ale také vlasy či chlupy domácích mazlíčků. To vše způsobuje mechanické znečištění vody. Nezbytné je proto pravidelné čištění, a to na povrchu i dně bazénu. Vodní hladinu nejlépe očistíte pomocí bazénové síťky/sítka. Důkladnou očistu dna zase docílíte použitím bazénového vysavače.

 

S udržením čistoty vám mohou pomoci i další vychytávky. Jednou z nich je například tvz. skimmer. Jedná se o sběrnou nádobku, která shromažďuje nečistoty z vodní hladiny a zabraňuje tak jejich klesnutí ke dnu. Instalace zahradní sprchy se solárním systémem zase zajistí, že před vstupem do bazénu smyjete případné zbytky odumřelé kůže, mastnoty a kosmetických produktů, které by mohly vodu znečistit. Nesmíme zapomínat také na překrytí bazénu, které jej v době nepoužívání ochrání před spadaným listím či hmyzem.

 

Věříme, že si zbytek léta vychutnáte naplno a s průzračně čistou vodou ve vašem bazénu.