Garance doručení do Vánoc při objednávkách uskutečněných do 19.12.2024 12:00 hod.

Ochrana před sluncem: 5 tipů, jak se na zahradě chránit před UV zářením

Léto je v plném proudu a my si tak můžeme konečně užívat slunečních chvílí na našich terasách a zahradách. Netřeba však přitom zapomínat na rizika UV záření a dostatečně se před ním chránit. Vysvětlíme vám, proč je to tak důležité, a poradíme, jakou ochranu zvolit. 

Existuje něco lepšího, než moci trávit léto na sluneční zahrádce či terase? Určitě nám dáte za pravdu, když řekneme, že nám dokážou horké měsíce neskutečně zpříjemnit a někdy nahradit i dovolenou u moře. Stejně jako u ní, ani při pobytu na zahradě bychom určitě neměli zapomínat na sluneční ochranu. 

Proč bychom se měli chránit před sluncem? 

Bez slunce bychom na Zemi prostě nepřežili a vděčíme mu za mnoho úžasných věcí. Pomáhá nám například syntetizovat vitamín D, prospívá naší psychice, přináší světlo a teplo do našich domů či umožňuje růst našich rostlin. Kromě prospěšných účinků na náš život a zdraví nám však přináší také několik rizik. 

UV záření a jeho účinky 

UV nebo i ultrafialové záření je část elektromagnetického spektra, kterou pouhým okem nevidíme. Podle vlnové délky jej dělíme na UVA, UVB a UVC záření, přičemž tím nejnebezpečnějším je UV-B záření. Pozitivní účinky UV záření se využívají například v medicíně ve formě tvz. umělého horského slunce, které pomáhá při léčbě ran, kožních problémů či osteoporózy. V lidském těle pomáhá zejména při syntéze vitamínů D2 a D3

K tomu, aby si tělo vytvořilo dostatek těchto vitamínů, nám stačí jen pár desítek minut denně na slunci. Vystavíme-li se však UV záření nadměrně, přináší to negativní účinky zejména pro naši kůži, které hrozí rychlejší stárnutí, pigmentace, spálení či v nejhorším případě rakovina. Škodí také našim očím a oslabuje náš imunitní systém. Proto je důležité se před UV zářením chránit.  

Jakou sluneční ochranu zvolit? 

Při volbě správné ochrany je třeba přihlížet také k fototypu vaší pokožky. Čím světlejší typ máte, tím citlivěji budete na sluneční záření reagovat. Lidé s nejsvětlejší pokožkou (typicky s pihami, světlýma očima a zrzavými vlasy) by neměli svou pokožku vystavovat slunci bez ochrany déle než 5 až 10 minut. Naopak lidé s tmavší pokožkou (typický středomořský typ s tmavýma očima a vlasy) si mohou pobyt na slunci prodloužit bez pocítění negativních účinků. 

Jak se na zahradě chránit před sluncem? 

Přístřešky a slunečníky 

Když jde o pobyt na balkoně či zahradě, skvělou ochranou je vytvoření stinných míst, která vám v létě poskytnou příjemný chládek. Vytvořit je můžete přírodním způsobem tak, že na zahradě vysadíte stromy či větší keře. Na to, než dosáhnou správných rozměrů, si však asi budete muset počkat. Naštěstí to jde i rychleji, a to pomocí altánků, pergol, markýz a slunečníků. V naší nabídce naleznete široký výběr přístřešků různých druhů, velikostí, materiálů či designů, ze kterých si určitě vyberete.

 Ochrana proti slunci na terase 

Opalovací krémy 

Jednou z nejdůležitějších forem ochrany je krém s UV faktorem. Dermatologové se shodují na tom, že jeho použití je žádáno nejen v letních měsících, ale během celého roku. Vybrat si můžete krém s chemickými nebo minerálními filtry. Chemické filtry jsou látky, které se vstřebávají do pokožky, kde přeměňují UV záření na teplo. Minerální filtry se naopak nevstřebávají, ale vytvářejí na pokožce film, který UV záření odráží. 

Vybírejte si takový opalovací krém, který chrání před UVA i UVB zářením a poskytuje dostatečnou ochranu, ideálně alespoň se SPF 30, ještě lépe SPF 50. Forma, jakou zvolíte, je na vašich preferencích. Nezapomeňte však, že aplikaci krému je třeba při delším pobytu na slunci či pobytu ve vodě opakovat, a že UV záření na nás působí i tehdy, když jsme v chládku nebo v interiéru. 

 Aplikace opalovacího krému

Ochrana hlavy a očí 

Při pobytu na slunci je klíčová i další ochrana, a to ochrana hlavy a očí. Různé typy klobouků a kšiltovek poskytnou naší hlavě a tváři příjemný stín. Chrání nás tak před přehřátím, ale také poškozením vlasů či pokožky obličeje UV zářením. Kvalitní brýle se sluneční ochranou zase chrání náš zrak před poškozením sluncem a zároveň předcházejí vzniku mimických vrásek. Vaši pokožku můžete také chránit vhodným oděvem, například lehkou košilí či ještě lépe, speciálním oblečením s UV ochranou. 

Správné načasování 

I při použití ochranných prostředků byste se neměli slunci vystavovat v době, kdy je nejsilnější, tedy v poledních hodinách. Plánujte si proto práci na zahradě či relaxační aktivity ráno či odpoledne, kdy je záření méně intenzivní a UV index je nízký. UV index udává množství UV záření na určitém místě v určitou dobu. Bezpečný pobyt na slunci bez ochrany je u UV indexu 0 až 2, což je prakticky jen v ranních, večerních a nočních hodinách. Jeho předpověď a průběh můžete na meteorologických portálech, například SHMU. 

Se správnou ochranou bude váš pobyt na zahrádce či na terase ještě bezpečnější, příjemnější a prospěšnější pro vaše zdraví.